6th World Junior Wushu Championships
Burgas, Bulgaria, Sep 25th – Oct 3rd 2016

Welcome to the official website of the 6th WJWC, Burgas 2016

 

SCHEDULE FOR 28.09

(DOWNLOAD THE SCHEDULE FOR 28.09 IN WORD (.DOC) FORMAT)

8:00-9:00 Weigh-in sport hall Mladost
Whole Day Judges Refreshing Course Hotel Aqua
9:00-12:00 33rd IWUF Executive Board Meeting Balneo Resort Festa Via Pontica
10:00-11:00 Technical Meeting C. Center “Sea Casino”
11:00-12:00 Drawing of Lots C. Center “Sea Casino”
19:00-20:00 Opening Ceremony Troiykata Square

 

TRANSFER SCHEDULE 28.09

(DOWNLOAD THE TRANSFER SCHEDULE IN WORD (.DOC) FORMAT)

Weigh-in 8:00 sport hall Mladost

6:30 At Gardenia To sport hall Mladost №1,2,3,4
6:30 At Festa To sport hall Mladost №5,6,7
7:30 At Marina To sport hall Mladost №1,2,3,4
7:30 At Rose Garden To sport hall Mladost №5
7:30 At Via Pontica To sport hall Mladost №6
7:20 At Bulgaria To sport hall Mladost №14
7:30 At Aqua To sport hall Mladost №15
7:30 At Aqua (judges) To sport hall Mladost №7

 

9:30 at sport hall Mladost To Gardenia №1,2,3,4
9:30 at sport hall Mladost To Festa №5,6,7
10:00 at sport hall Mladost To Bulgaria №14
10:00 at sport hall Mladost To Aqua №15
10:15 at sport hall Mladost To Marina №1,2,3,4
10:15 at sport hall Mladost To Rose Garden №5
10:15 at sport hall Mladost To Via Pontica №6

 

Technical Meeting, C. Center “Sea Casino”

9:00 At Festa, Gardenia, Via Pontika, Rose Garden, Marina To C. Center “Sea Casino”
9:30 At Aqua To C. Center “Sea Casino”
9:30 At sport hall Mladost To C. Center “Sea Casino”
13:30 at C. Center “Sea Casino” To the hotels

 

Opening Ceremony, Troiykata square

17:15 At Gardenia To Troiykata square №1,2,3,4
17:15 At Festa To Troiykata square №5,6,7
17:15 At Marina To Troiykata square №8,9,10,11
17:15 At Rose Garden To Troiykata square №12
17:15 At Via Pontica To Troiykata square №13
17:45 At Aqua To Troiykata square №1,2
17:45 At Mirage ToTroiykata square №3,4,5
20:00 At Troiykata square To Gardenia №1,2,3,4
20:00 At Troiykata square To Festa №5,6,7
20:00 At Troiykata square To Marina №8,9,10,11
20:00 At Troiykata square To Rose Garden №12
20:00 At Troiykata square To Via Pontica №13
20:00 At Troiykata square To Aqua, Mirage №14,15,16
20:00 At Troiykata square To cocktail-party, hotel Mirage
22:00 At cocktail-party, hotel Mirage To Aqua, Bulgaria
22:00 At cocktail-party, hotel Mirage To Festa, Gardenia, Via Pontika, Rose Garden, Marina

 

 COMPETITION SCHEDULE

(DOWNLOAD THE COMPETITION SCHEDULE IN WORD (.DOC) FORMAT)

DATE TIME EVENT
29/9

(Thursday)

08:00-11:40 1.Men’s 65kg (1/16)

2.Women’s 48kg (1/8)

3.Women’s 52kg (1/8)

4.Women’s 56kg (1/8)

5.Women’s 60kg (1/8)

6.Men’s 52kg (1/8)

7.Men’s 56kg (1/8)

8.Men’s 70kg (1/8)

9.Men’s 75kg (1/8)

10.Men’s 80kg (1/8)

14:00-17:10 1.Men’s 60kg (1/8)

2.Men’s 65kg (1/8)

3.Women’s 48kg (1/4)

4.Women’s 52kg (1/4)

5.Women’s 56kg (1/4)

6.Women’s 60kg (1/4)

19:30-22:40 1.Men’s 48kg (1/4)

2.Men’s 52kg (1/4)

3.Men’s 56kg (1/4)

4.Men’s 60kg (1/4)

5.Men’s 65kg (1/4)

6.Men’s 70kg (1/4)

7.Men’s 75kg (1/4)

8.Men’s 80kg (1/4)

30/9

(Friday)

09:00-11:30 1.Women’s 48kg (Semi)

2.Women’s 52kg (Semi)

3.Women’s 56kg (Semi)

4.Women’s 60kg (Semi)

5.Men’s 48kg (Semi)

6.Men’s 52kg (Semi)

7.Men’s 56kg (Semi)

8.Men’s 60kg (Semi)

9.Men’s 56kg (Semi)

10Men’s 70kg (Semi)

11.Men’s 75kg (Semi)

12.Men’s 80kg (Semi)

19:30-21:00 1.Women’s 48kg (Final)

2.Women’s 52kg (Final)

3.Women’s 56kg (Final)

4.Women’s 60kg (Final)

5.Men’s 48kg (Final)

6.Men’s 52kg (Final)

7.Men’s 56kg (Final)

8.Men’s 60kg (Final)

9.Men’s 65kg (Final)

10Men’s 70kg (Final)

11.Men’s 75kg (Final)

12.Men’s 80kg (Final)

1/10

(Saturday)

09:00-11:40 Arena 1

1.Boy’s Changquan B

2.Girl’s Changquan B

3.Boy’s Nandao B

4.Girl’s Nandao B

Arena 2

1.Boy’s Daoshu A

2.Girl’s Daoshu A

3.Boy’s Jianshu A

4.Girl’s Jianshu A

5.Boy’s Nanquan A

6.Girl’s Nanquan A

15:30-17:30 Arena 1

1.Boy’s Jianshu B

2.Girl’s Jianshu B

3.Boy’s Qiangshu C

4. Girl’s Qiangshu C

5.Girl’s Taijiquan A

6. Boy’s Taijiquan A

Arena 2

1.Boy’s Changquan A

2.Girl’s Changquan A

3.Boy’s NandaoA

4.Girl’s Nandao A

 

2/10

(Sunday)

09:00-11:40 Arena 1

1.Boy’s NangunA

2.Girl’s NangunA

3.Boy’s Daoshu B

4. Girl’s Daoshu B

5.Boy’s Taijijian B (42)

6. Girl’s Taijijian B (42)

Arena 2

1.Boy’s Gunshu A

2.Girl’s Gunshu A

3.Boy’s QiangshuA

4. Girl’s Qiangshu A

5.Boy’s Gunshu C

6. Girl’s Gunshu C

15:00 – 17:40 Arena 1

1.Boy’s Nanquan B

2.Boy’s TaijijianA

3.Girl’s TaijijianA

4.Boy’s Taijiquan B (42)

5. Girl’s Taijiquan B (42)

Arena 2

1. Girl’s Nanquan B

2. Boy’s ChangquanC

3. Girl’s DaoshuC

4.Girl’s JianshuC

3/10

(Monday)

09:00-11:50 Arena 1

1.Boy’s Nangun B

2.Girl’s Nangun B

3. Boy’s Gunshu B

4. Girl’s Gunshu B

5. Boy’s Qiangshu B

6. Girl’s Qiangshu B

 

Arena 2

1.Girl’s Changquan C

2. Boy’s Daoshu C

3.Boy’s Jianshu C

4.Boy’s Duilian A

5. Girl’s Duilian A

 

TRAINING SCHEDULE

(DOWNLOAD THE TRAINING SCHEDULE IN WORD (.DOC) FORMAT)

DATE TIME

from/ to

COUNTRY HOTEL BUS DEPARTS AT (from hotel to sport hall) BUS DEPARTS AT (from sport hall to hotel) FIELD
26.09 09:00/10:00 Hong Kong

Bulgaria

Marina

 

08:00 10:15

 

A

B

26.09 10:00/11:00 China

Vietnam

Marina

Marina

09:00 11:15 A

B

26.09 11:00/12:00 Kazakhstan

Canada

Gardenia

Gardenia

10:00 12:15 A

B

26.09 12:00/13:00 USA Mirage A

B

26.09 13:00/14:00  Korea

Tunisia

Festa

Festa

12:00 14:15
26.09 14:00/15:00 Germany

Czech

Portugal

Mirage

Mirage

Mirage

26.09 15:00/16:00 Bulgaria
27.09 08:00/09:00 Canada

Kazakhstan

Gardenia

Gardenia

7:00 9:15
27.09 09:00/10:00 Brazil

Japan

Vietnam

Gardenia

Festa

Marina

08:00 10:15 A

B

27.09 10:00/11:00 Singapore

Malaysia

Tunisia

Marina

Marina

Festa

09:00 11:15 A

B

27.09 11:00/12:00 Russia

Iran

Gardenia

Rose G.

10:00 12:15 A

B

27.09 12:00/13:00 Switzerland

Greece

France

Portugal

Serbia

Mirage*

Mirage*

Aqua

Mirage

Mirage

 

 

11:00(Aqua)

A

B

C

A

27.09 13:00/14:00 Netherlands

Czech

USA

Romania

Mirage*

Mirage

Mirage

Mirage

A

C

C

B

27.09 14:00/15:00 Ukraine

Brunei

Mexico

Bulgaria

Gardenia

Gardenia

Gardenia

13:00 15:15 A

B

B

27.09 15:00/16:00 Macau

Uzbekistan

Germany

Portugal

Czech

Marina

Gardenia

Mirage

Mirage

Mirage

14:00 16:15 A

B

27.09 16:00/17:00 Philiphines

Turkey

Festa

Via Pontika

15:00 17:15 A

B

27.09 17:00/18:00 Belarus

Kyrgyzstan

USA

Gardenia

Festa

Mirage

16:00

 

 

18:15 A

A

B

27.09 18:00/19:00 Sri Lanka Kuwait

Afghanistan

Hong Kong

Aqua

Festa

R.Grarden

Marina

17:00 19:15 A

B

B

A

27.09 19:00/20:00 Croatia

Italy

China

Mirage

Мirage

Marina

 

 

18:00(Marina)

 

 

20:15

C

A

B

27.09 20:00/21:00 India

Slovakia

Ch. Taipei

Korea

Bulgaria

Mirage

Marina

Festa

19:00

 

21:15 A

B

B

28.09 09:00/10:00 Bulgaria 8:00 10:15
28.09 10:00/11:00 Egypt

Iraq

Festa

Gardenia

9:00 11:15
28.09 11:00/12:00 Algeria

Afganistan

Festa

R. Garden

10:00 12:15

 

GENERAL COMPETITION INFORMATION

A. DATE AND PLACE
The 6th WJWC will be held from September 25th to October 3rd, 2016 in Burgas, Bulgaria. Read the Competition Schedule »

B. VENUES
1. Competition Venue: Sport Hall Mladost, Burgas, Bulgaria
2. Training Venue: Sport Hall Mladost, Burgas, Bulgaria

C. COMPETITION EVENTS
1. Taolu Events:
Group A: 3rd Set of International Competition Routine: Changquan, Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu, Taijiquan, Taijijian, Nanquan, Nandao, Nangun; Duilian
Group B: Changquan, Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu (1st Set of International Competition Taolu), Nanquan, Nandao, Nangun (International Compulsory Routine) 42 Forms Taijiquan, 42 Forms Taijijian
Group C: Changquan (No.3 Elementary Routine), Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu (Elementary Routine)
2. Sanda Events:
Male: 48kg, 52kg, 56kg, 60kg, 65kg, 70kg, 75kg and 80kg
Female: 48kg, 52kg, 56kg and 60kg

D. QUALIFICATIONS
1. All official & provisional IWUF Member Federations/Associations are qualified to participate in the Championships.
2. Only those Federations/Associations which have paid their IWUF annual membership fees for 2015 and 2016 will be permitted to participate in the Championships.
3. New IWUF member federations may be invited to take part in the Championships after their applications have been accepted by the IWUF.

E. ENTRIES
1. Preliminary Entries
Preliminary Entry Forms for Taolu Competition
Preliminary Entry Forms for Sanda Competition
The Preliminary Entry Forms must state the exact number of competitors taking part in the events. The preliminary entry forms must reach the Organizing Committee and the IWUF Secretariat no later than 24:00 (Bulgaria & Beijing Time respectively) July 25th, 2016. These must be sent by email and post to the below addresses:

– Bulgaria Wushu Federation (Organizing Committee)
81 Makedonia Str, Vazrazhdane, Burgas, Bulgaria
Tel: + 359-883-377560
Email: bgwuf@bgwuf.org

– IWUF Secretariat
9 Huaweili, Chaoyang District, 100021 Beijing, China
Tel: +86-10-5962-0789
Fax: +86-10-5962-0989
Email: events@iwuf.org

2. Final Entry:
All final entries must be submitted through the IWUF Online Registration System. All sections of the online entry must be completed in full, including the uploading of the various required documents. The deadline for the final entry to be completed through the online system is 24:00 (Bulgaria Time) on August 25th, 2016. Each team is required to print a copy of the submitted entry and present it upon arrival and registration in Bulgaria.

3. IWUF Online Registration System URL: http://justtool.com/iwuf
Check the IWUF Online Registration Management System User Guide
Inquiries: MSN: wushu@justtool.com
Email: wushu@justtool.com
Tel: +86-757 83991970
Fax: +86-757 83991970
Company: China Cathay Information Technologies Co., Ltd.

4. Late entries are subject to the approval of the IWUF and if accepted are subject to a late-entry fee of US$100 per participant.

TAOLU COMPETITION

A. COMPETITION EVENTS
1. Group A: 3rd Set of International Competition Routine: Changquan, Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu, Taijiquan, Taijijian, Nanquan, Nandao, Nangun; Duilian
2. Group B: Changquan, Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu (1st Set of International Competition Taolu), Nanquan, Nandao, Nangun (International Compulsory Routine) 42 Forms Taijiquan, 42 Forms Taijijian
3. Group C: Changquan (No.3 Elementary Routine), Daoshu, Jianshu, Qiangshu, Gunshu (Elementary Routine)

B. PARTICIPATION METHODS
1. Each country or region may enter one (1) team.
2. Each taolu team shall be composed of a maximum of sixteen (16) members including: one (1) team leader, two (2) coaches and one (1) doctor and the following competitors:
– Group A: 4 competitors (2 boys and 2 girls, who were born between January 1, 1998 – December 31, 2000)
– Group B: 4 competitors (2 boys and 2 girls, who were born between January 1, 2001 – December 31, 2003)
– Group C: 4 competitors (2 boys and 2 girls, who were born between January 1, 2004 – December 31, 2009)

Each Taolu competitor of Group A may enter at most 4 competition events (1 bare-handed routine, 1 short weapon routine, 1 long weapon routine and 1 dual event)

Each Taolu competitor of Group B may at most enter 3 competition events (1 bare-handed routine, 1 short weapon routine, and 1 long weapon routine)

Each Taolu competitor of Group C may at most enter 2 competition events (1 bare-handed routine, 1 weapon routine: either 1 short weapon or 1 long weapon)

3. Each competitor should bring along with them a valid Health Certificate (including electrocardiogram, pulse and blood pressure) issued within 30 days prior to the star of the competition signed by a qualified doctor and a Life Accidental Injury Insurance Certificate. All competitors are required to submit a completed and signed waiver of liabilities form, which has been signed by the competitor’s parent or legal guardian

C. COMPETITION METHODS
1. Competition includes individual competition only.
2. Unless otherwise states within these regulations, the competition will be conducted in accordance with the “IWUF Rules for International Wushu Taolu Competition”.
3. Time limit: 42 Forms Taijiquan: 5-6 minutes; 42 Forms Taijijian, 3rd Set of Competition Taijiquan and Taijijian Routines: 3-4 minutes. There is no time requirement for other events.
4. The power of interpretation of the Rules rests solely with the IWUF. In the event of discrepancies in the interpretation of the Rules, the Chinese Text shall prevail.

D. COSTUMES & EQUIPMENT
1. Competitors shall wear wushu competition costumes in compliance with the rules during all events. This must be brought & prepared by the competitors themselves.

2. All weaponry must conform to the requirements as stipulated in the rules. This must be provided by the competitors themselves.

E. PLACING & AWARDS
Awarding for all Taolu events will be respectively as follows:
1. 1st – 8th place: If the number of competitors is 10 and above in a single division
2. 1st – 3rd place: If the number of competitors is between 6 & 9 in a single division
3. 1st – 2nd place: If the number of competitors is between 3 & 5 in a single division
4. No placing or awards will be bestowed if the number of competitors in a single events comprises of 2 (two) or less competitors.

SANDA COMPETITION

A. COMPETITION EVENTS
1. Men’s Sanda Events:
– 48 kg
– 52 kg
– 56 kg
– 60 kg
– 65 kg
– 70 kg
– 75 kg
– 80 kg
2. Women’s Sanda Events:
– 48 kg
– 52 kg
– 56 kg
– 60 kg

B. PARTICIPATION METHODS
1. Each country or region may enter one (1) team.
2. Each sanda team shall be composed of a maximum eleven (12) members including: one (1) team leader, two (2) coaches and one (1) doctor and eight (8) competitors (5 boys and 3 girls), who were born between January 1, 1998–December 31, 2000).
3. Each team may enter only one (1) athlete per weight category, and each athlete may enter only one (1) weight category.
4. Each competitor should bring along with them a valid Health Certificate (including electroencephalogram, electrocardiogram, pulse and blood pressure) issued within 30 days prior to the star of the competition signed by a qualified doctor and a Life Accidental Injury Insurance Certificate. All competitors are required to submit a completed and signed waiver of liabilities form.

C. COMPETITION METHODS
1. The competition will be Individual Competition.
2. The single knockout system will be adopted. If the number of competitors is 3 or less, a single round – robin method will be adopted.
3. Following arrival and registration, the athletes will go through the initial weighing in and drawing lots formalities as stipulated in the schedule. All Sanda athletes will be required to weigh-in daily during the competition. Details regarding this will be circulated at a later time once finalized.
4. Unless otherwise states within these regulations, the competition will be conducted in accordance with the “IWUF Rules for International Wushu Sanda Competition”.
5. Kicks to the head as well as successive/continuous punches to the head are not permitted.
6. The duration of each round shall be 1 minute 30 seconds
7. The power of interpretation of the Rules rests solely with the IWUF. In the event of discrepancies in the interpretation of the Rules, the Chinese Text shall prevail.

D. COSTUMES & EQUIPMENT
1. Competitors shall wear costumes and protective gear in compliance with the “Rules for International Sanda Competition” to participate in the competition.
2. Each competitor is required to possess two (2) sets of competition costumes: one set in black and one set in red.
3. Each competitor is required to possess their own mouth guard, jockstrap, and instep guard.
4. Gloves and other protective equipment will be provided by the Organizing Committee.

E. PLACING & AWARDS
1. The top three place athletes within each weight category will be receive a placing and award for both men and women.
2. Third place athletes will be placed in juxtaposition.

Read the full text of Regulations »